Ogłoszenia duszpasterskie:

- odwiedziny chorych z racji pierwszego piątku od 1000 2 maja

- nabożeństwa majowe sprawowane będą po Mszach,

- sprzątanie kościoła : ul. Storczykowa, ul. Śnieżna, ul. Krokusowa

- tradycyjnie w pierwszą niedzielę miesiąca skarbnik zbiera ofiary remontowe,

- będziemy świętować: św. Wojciecha, św. Katarzyny Sieneńskiej, św. Jerzego, św. Józefa rzemieślnika, św. Atanazego, NMP Królowej Polski, ( święta państwowe: Dzień Flagi RP, Konstytucji 3 maja )

- intencja papieska na maj: O poprawę warunków pracy,

- puszka na seminarium z racji Niedzieli Dobrego Pasterza,

 

 

Komunikat Świdnickiej Kurii Biskupiej

W dniu 20 marca br. w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu zapadł ostateczny wyrok stwierdzający, że trzy lata temu „Gazeta Wyborcza” podała całkowicie nieprawdziwe, niesprawdzone rzetelnie i obraźliwe informacje krzywdzące Księdza Biskupa Marka Mendyka. Kłamstwa te miały tworzyć zły obraz Kościoła oraz wyeliminować Biskupa Świdnickiego z życia publicznego.

Wydawca „Gazety Wyborczej” oraz autorka artykułu zostali zobowiązani do przeprosin Księdza Biskupa. Mają także przekazać 50 tys. złotych na rzecz niepełnosprawnych dzieci z Domu Pomocy Społecznej w Świebodzicach prowadzonego przez Siostry ze Zgromadzenia de Notre Dame.

Dziękujemy wszystkim, którzy wspierali Księdza Biskupa modlitwą, słowem i czynem w tym trudnym czasie walki o prawdę, dobre imię i prawdziwy wizerunek Kościoła.

ks. Arkadiusz Chwastyk
Kanclerz Kurii

Komunikat proszę odczytać w ramach niedzielnych ogłoszeń parafialnych.

twitter sharing button
sharethis sharing button
facebook sharing button
pinterest sharing button
gmail sharing button

Standardy ochrony dzieci podczas wizyty duszpasterskiej, tzw. „Kolędy”

Wskazania prewencyjne

W związku ze zbliżającą się kolędą, w odpowiedzi na coraz liczniejsze zapytania księży oraz w duchu troski o bezpieczeństwo małoletnich podczas wizyty kolędowej i wymogi ochrony wynikające z tzw. „Ustawy Kamilka”, przygotowaliśmy odpowiednie wskazania, które należy uwzględnić podczas organizowania i realizowania wizyt duszpasterskich. Ze względu na duże zróżnicowanie parafii i odmienne tradycje lokalne nie podajemy jednego modelu funkcjonowania standardów kolędowych, ale dajemy obligatoryjne wskazania, które należy przemyśleć i dostosować do miejscowych zwyczajów i potrzeb, mając na względzie priorytet, jakim jest bezpieczeństwo i dobro powierzonych naszej opiece dzieci. Punktem odniesienia są i nadal pozostają już istniejące standardy ochrony dzieci w parafii. Choć modele przyjętych standardów kolędowych w parafiach, ze względu na ich lokalne uwarunkowania, mogą się różnić, to jednak ich wprowadzenie jest obowiązkowe dla wszystkich parafii. Należy zawsze pamiętać, iż duszpasterze odpowiadają za bezpieczeństwo powierzonych ich opiece dzieci.

Po ustaleniu i przyjęciu przez daną parafię stosownych zasad bezpieczeństwa podczas kolędy należy zasady te omówić z wszystkimi ministrantami, by byli oni świadomi i zdolni do współpracy w realizacji przyjętych działań prewencyjnych. O podjętych działaniach należy poinformować też rodziców/opiekunów prawnych ministrantów oraz uzyskać ich pisemna zgodę na udział ich podopiecznych w posłudze kolędowej.

Wskazania kolędowe:

-  wszyscy duszpasterze winni z wyprzedzeniem przemyśleć oraz opisać sposób realizacji posługi kolędowej i obecności na niej dzieci – stopień i sposób ich zaangażowania, obszary możliwego ryzyka, bezpieczeństwo dzieci, zasady podtrzymywania kontaktu z nimi, przygotowanie tras. Przyjęte w danej parafii rozwiązania muszą uwzględniać opisane poniżej punkty;

-  należy zorganizować spotkanie szkoleniowe w sprawie kolędowych standardów bezpieczeństwa, na którym byliby obecni duszpasterze, ministranci oraz ich rodzice/ opiekunowie prawni. Jeśli rodzice/opiekunowie nie mogą uczestniczyć w tym spotkaniu osobiście, to inną drogą powinni zostać poinformowani o przyjętych ustaleniach prewencyjnych (ustnie lub pisemnie);

-  podczas w/w spotkania należy omówić przyjęte zasady bezpieczeństwa wizyt kolędowych, przypomnieć zawarte w Standardach parafialnych kodeksy zachowań, zwrócić uwagę na kulturę zachowania, dyskrecję i szacunek do tego, co zobaczą w wizytowanych mieszkaniach oraz zasady ewentualnych kontaktów z napotkanymi osobami;

-  spotkanie szkoleniowe winno być opisane w notatce służbowej i zachowane w aktach parafialnych;

-  należy uzyskać pisemną zgodę rodziców/opiekunów prawnych na udział ich podopiecznych w posłudze kolędowej (wzór poniżej);

-  ministrantów nie należy zabierać na trasy, które w ocenie duszpasterzy mogą być z różnych powodów niewskazane, trudne lub zagrażające bezpieczeństwu dzieci;

-  ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa i aktualne wymogi prawne należy pamiętać, iż podczas kolędy dzieci nie mogą przebywać same bez opieki. Należy tak zorganizować ich kolędową pomoc, by zawsze pozostawały w mniejszej lub większej, ale realnej bliskości z duszpasterzem, któremu towarzyszą (np. innym pokoju, kuchni czy przedpokoju). Dzieci nie mogą same przebywać w obcych mieszkaniach, podwórkach czy ulicach, chyba, że są pod opieką innych dorosłych osób, które mogą podjąć taką opiekę;

-  ministranci winni mieć stały kontakt telefoniczny z kolędującym księdzem i rodzicami (dobrze, by miały też zapisany numer alarmowy i telefon i do osoby zaufania);

-  właściwe jest omawianie z dziećmi, przed i po, trasy kolędowej (co będzie pomocne zarówno dla dzieci, jak i dla samych duszpasterzy);

-  ministrantów należy tak podzielić, by był wśród nich młodszy i starszy;

-  należy unikać kolędy z jednym ministrantem, a zawsze winno być przynajmniej dwóch;

-  należy czuwać, by kolęda z udziałem ministrantów nie odbywała się o zbyt późnej porze;

-  w przypadku potrzeby odbywania podróży samochodem (dojazd lub powrót z kolędy) należy uwzględniać wskazania zawarte w parafialnych standardach ochrony, pamiętając o uzgodnieniu tych podróży z rodzicami.

Zgoda rodzica/opiekuna prawnego na udział dziecka w wizycie duszpasterskiej

(kolędzie)


 

 

Ja niżej podpisany(a):

______________________________________________________________________

imię i nazwisko rodzica lub opiekuna prawnego

______________________________________________________________________

adres zamieszkania rodzica lub opiekuna prawnego

oświadczam, że posiadam pełną władze rodzicielską jako rodzic/opiekun prawny* dziecka:

______________________________________________________________________

imię i nazwisko dziecka

______________________________________________________________________

adres zamieszkania dziecka

Ponadto oświadczam, że jestem zaznajomiony/a z przebiegiem oraz tradycją odwiedzin duszpasterskich organizowanych w tejże Parafii, zagrożeniami jakie mogą wyniknąć i środkami podjętymi w celu zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom zgodnie ze Standardami Ochrony Dzieci.

Wyrażam zgodę na uczestnictwo mojego dziecka w odwiedzinach duszpasterskich i zobowiązuje się, aby posiadało ono naładowany telefon komórkowy z zapisanymi numerami telefonu do mnie, kolędującego księdza oraz numer alarmowy 112.

_________________ __________________________

miejscowość i data czytelny podpis


 

 

W związku z częstymi nadużyciami na cmentarzu, zamieszczam do wiadomości na stronach parafii regulamin cmentarza obowiązujący w Jaszkowej Dolnej. Był on odczytywany w kościele i jest zamieszczony na cmentarzu i we wejściu do kościoła, zwracam się o regulowanie opłat i dopełnianie zaleceń co do ilości zniczy i sztucznych kwiatów na nagrobkach. Przypominam, że firmy wykonujące usługę na cmentarzu proszone są o składanie ofiar na utrzymanie cmentarza.


 

Regulamin cmentarza:

  1. Cmentarz jest własnością parafii.
  2. Miejsce pochówku odwiedzać można bez przeszkód, prosimy nie wprowadzać na cmentarz zwierząt ani nie zachowywać się w sposób uwłaczający miejscu spoczynku zmarłych, przypominamy, że jest to ziemia poświęcona.
  3. Odwiedzający proszeni są, aby nie traktowali cmentarza jako miejsca spotkań towarzyskich, zwłaszcza podczas wykonywania czynności liturgicznych.
  4. Wszelkie prace przeprowadzane na cmentarzu muszą być zgłoszone administratorowi cmentarza i mogą być wykonywane w zakresie, na który zgodzi się zarządca cmentarza.
  5. Za wjazd na teren cmentarza pobierane są opłaty, które reguluje rodzina zmarłych lub firma wykonująca usługę.
  6. Rodziny mające groby na tutejszym cmentarzu uiszczają ofiary na wywóz śmieci jeden raz rocznie.
  7. Osoby nie mieszkające na terenie parafii zamieszkania i nie uczestniczące w życiu tutejszej wspólnoty, mogą również spotkać się z odmową pochówku lub prośbą o uiszczenie większej ofiary - na potrzeby utrzymania cmentarza, podobnie jak na cmentarzu komunalnym.
  8. Odpady należy segregować, na podlegające rozkładowi np.: kwiaty, wieńce te dajemy do zbiornika murowanego i te, które wrzucamy do przygotowanego kontenera: typu szkło i plastik.
  9. Uprasza się o nieobsypywanie nagrobków grysem, żwirem lub obkładanie nagrobków kafelkami itd., zmniejszamy tak powierzchnię cmentarza nie dbając o ilość miejsca przeznaczonego do pochówków.
  10. Rezerwowanie miejsc trzeba zgłaszać administratorowi.
  11. Prosimy nie wysadzać na terenie cmentarza krzewów i drzew, utrudnia to utrzymanie porządku.
  12. Bez zgody parafii na cmentarzu nie wolno grzebać ludzkich ciał i ich szczątek.
  13. Na cmentarzu nie wolno grzebać zwierząt.
  14. Do celów pogrzebowych wolno używać tylko takich trumien, które pozwalają na całkowity rozkład ciał grzebanych, nie dotyczy to ciał spopielonych, ale uprasza się o to by były to materiały podlegające rozkładowi.
  15. Nie zezwala się na manipulację ułożonymi ludzkimi szczątkami bez uprzedniego załatwienia wszystkich pozwoleń i formalności.
  16. Przeniesieniem ludzkich szczątków może zajmować się wyłącznie oddelegowany personel.
  17. Ułożone ciała muszą pozostawać w grobie do czasu rozkładu stanowionego prawem sanitarnym na Naszym terenie.
  18. Głębokości i wymiary grobów też są ściśle regulowane prawem sanitarnym: głębokość grobu nie może być mniejsza niż 170 cm.
  19. Grobowce nigdy nie mogą być szczelnie wybetonowane od spodu co zabraniało by rozkładowi szczątków.
  20. Usytuowanie grobów i późniejszych nagrobków muszą być tak wykonane, aby nie było różnic w rzędzie i w odstępach przyjętych na miejscowym cmentarzu, zawsze w tej sprawie pytamy się o zgodę administratora cmentarza, w przeciwnym razie możecie być poproszeni o rozebranie nadmiernych konstrukcji np. przekraczających rozmiary normalnego grobowca.
  21. Jeżeli sporządzicie nadmierny grobowiec bez zezwolenia zarządcy cmentarzem, może administrator zlecićwybranej przez siebie firmie rozebranie konstrukcji grobowca i nie będzie ponosił z tego tytułu konsekwencji prawnych, gdyż wszelkie instalacje miały być wcześniej z nim konsultowane.
  22. Zezwala się na układanie w przestrzeni między grobami kostki betonowej podobnej jak na chodniku lub takiej samej, ułatwi to gospodarzenie cmentarzem i jego utrzymanie.
  23. Cmentarz będzie monitorowany ze względu na szerzący się wandalizm i samowolne przeprowadzanie instalacji grobowcowych, potem będą z tego tytułu wyciągane sankcje.
  24. Administrator cmentarza ani parafia nie odpowiada prawnie za ujmę na zdrowiu odwiedzających cmentarz w przypadku, gdy ktoś dozna jakiejkolwiek kontuzji w skutek pośliźnięcia się lub upadku na konstrukcjach wokół nagrobków, które nie zostały z nim konsultowane i nie doszło do porozumienia w tej sprawie.
  25. Z cmentarza nie odnosimy jakichkolwiek części lub całości nagrobków bez porozumienia z administratorem.
  26. Firmy kamieniarskie zobowiązane są do recyklingu starych nagrobków jedynie po konsultacji z administratorem cmentarza i rodziną zmarłych instalującą nowy nagrobek lub likwidującą całkowicie grobowiec.
  27. Zgłaszanie działań na cmentarzu powinno odbywać się z dostatecznym wyprzedzeniem czasowym administratorowi, celem zapewnienia komfortu obsługi.
  28. Za działania niezgodne z tym regulaminem możecie być pociągnięci do odpowiedzialności cywilnoprawnej.
  29. W najbliższym czasie doprecyzowane zostaną dokładnie wymiary i odstępy pomiędzy grobowcami, o tych konkretach nie decydują firmy pogrzebowe tylko administrator cmentarza.
  30. Niezapoznanie się z powyższym regulaminem nie zwalnia Nas od przyzwoitego zachowania się wobec cudzej własności.
  31. Odwiedzający cmentarz niech mają na pamięci szacunek do siebie i do innych, zwłaszcza, że kiedyś sami tu może ulegną czekając na powtórne przyjście Pana Jezusa.

Szczęść Boże